Nieruchomoci Pszczyna Nieruchomoci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 8 maja 2015
  • wyświetleń: 2138

Metoda Warnkego w Pszczynie

Fred Warnke opracował metodę, która polega na diagnozowaniu funkcji podstawowych w zakresie słyszenia, widzenia i motoryki oraz na ćwiczeniu automatyzacji i ulepszeniu koordynacji pracy półkul mózgowych. Metoda kierowana jest do dzieci i osób dorosłych, u których występują trudności w zakresie czytania, pisania, mówienia i dysleksji. To rozwiązanie wykorzystywane jest przez Zespół Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie.

Metoda Warnkego w Pszczynie
Metoda Warnkego w Pszczynie. · fot.


Metoda Warnkego opiera się na przyczynach problemów, a nie na objawach. Wykorzystanie aparatury medycznej pozwala na przeprowadzenie diagnozy pozwalającej na trafne określenie problemów w zakresie przetwarzania na poziomie centralnym, ale także na sprawdzenie czy analizator wzrokowy i dźwiękowy pracują prawidłowo. Przeprowadzona diagnoza pozwala na stworzenie programu treningu automatyzacji funkcji podstawowych (wzroku, słuchu, motoryki) oraz na treningu lateralnym (który zmusza obie półkule mózgowe do współpracy).

Czytanie, pisanie i mówienie to złożone czynności, które mogą przebiegać prawidłowo pod warunkiem, że są w pełni zautomatyzowane. Wszystko, co potrafimy robić automatycznie wydaje się łatwe i to właśnie automatyzacja czynności sprawia, że popełniamy mniej błędów. Porównać można to do młodego kierowcy. Młody kierowca, który prowadzi samochód krótko po uzyskaniu prawa jazdy jest tak bardzo skupiony na wykonywanych czynnościach, że obserwuje drążek zmiany biegów, przeszkadza mu radio samochodowe, jak również inne osoby siedzące i mówiące w samochodzie. Z biegiem czasu, osoba kierująca samochodem podejmuje działania automatycznie (słucha radia, rozmawia ze współpasażerami) - procesy kierowania samochodem zostały zautomatyzowane.

Metoda Warnkego w Pszczynie.
Metoda Warnkego w Pszczynie. · fot.


Sprzęt do diagnozy i terapii metodą Warnkego wykorzystywany jest przez Zespół Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie. Pochodzi ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego pozyskanych przez Stowarzyszenie na rzecz uczniów z upośledzeniem umysłowym przy Zespole Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie "Razem".

Więcej informacji na temat metody Warnkego można znaleźć na stronie: www.zs3s.pna.pl/MET_WARNKE.htm

Szkoła Podstawowa nr 23

43-200 Pszczyna
ul. Zamenhofa 5

tel. 032 2100340

Aleksandra Pławecka- Brauntsch

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA