pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 14 czerwca 2017
  • wyświetleń: 2130

[ZDJĘCIA] Podsumowanie projektu "Programuj u siebie" w ZS 1

Przez cały bieżący rok szkolny uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych, na których poznawali tajniki programowania w języku C++. Zajęcia te odbywały się w ramach projektu "Programuj u siebie", realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Talent z Gdyni i Fundacją PZU. W projekcie wzięło udział 8 szkół z różnych regionów Polski.

Podsumowanie projektu "Programuj u siebie" w ZS1 - 5.06.2017 · fot.


Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów informatyką i programowaniem. Uczniowie mieli możliwość kształtowania myślenia algorytmicznego i rozwijania umiejętności programowania. Na zajęcia uczęszczali uczniowie gimnazjum i liceum, którzy próbowali już wcześniej sił w programowaniu, a także ci, którzy dopiero tę przygodę zaczynali.

W ramach projektu zostały także przeprowadzone konkursy lokalne oraz konkursy ogólnopolskie z zadaniami programistycznymi o różnym stopniu trudności. Zgodnie z założeniami projektu 4 zajęcia w maju przeprowadził najbardziej aktywny na zajęciach Młody Instruktor - Robert Synoczek.

Podsumowanie projektu "Programuj u siebie" w ZS1 · fot.


5 czerwca odbyło się w szkole spotkanie podsumowujące projekt. Swoją obecnością zaszczycili nas Izabela Bąk, inspektor w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Marian Grygier, dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji oraz dyrekcja szkoły.

Prowadząca zajęcia pani Joanna Pszonak przedstawiła zebranym założenia projektu i omówiła przebieg całorocznych zajęć. Była to też okazja do wręczenia nagród i dyplomów dla dwóch naszych uczniów. Marek Mianowski zajął III miejsce, a Krzysztof Nowak czwarte w konkursach ogólnopolskich w kategorii szkół gimnazjalnych. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najwyższe wyniki uzyskali uczniowie z Włodawy i Wrześni. Robertowi Synoczkowi do nagrody zabrakło zaledwie 10 punktów na 900 możliwych do zdobycia.

Na zakończenie Robert Synoczek zaprezentował dwa programy, które napisał. Pierwszy z nich dotyczył liczb pseudolosowych i częstości losowania liczb z podanego zakresu. Robert udowadniał, że liczby losowane przez komputer nie są przypadkowe, niektóre z nich są losowane częściej, inne rzadziej. Oznacza to, że liczby takie nie posiadają równomiernego rozkładu prawdopodobieństwa jak w przypadku liczb losowych. Nazywamy je pseudolosowymi. Problem liczb pseudolosowych jest istotny nie tylko w grach losowych, ale także w kryptografii.

Podsumowanie projektu "Programuj u siebie" w ZS1 · fot.


Drugim programem Roberta była jego autorska konsolowa wersja znanego wszystkim Sapera. Mimo, że obsługa programu bez użycia myszki była utrudniona, to program spotkał się z dużym uznaniem zaproszonych gości i pozostałych uczestników projektu.

W dalszej części spotkania uczniowie mogli opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i planach na przyszłość. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować zajęcia z programowania i że pojawią się na nich nowi uczniowie zainteresowani informatyką.

Podsumowanie projektu "Programuj u siebie" w ZS1 · fot.


III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

43-200 Pszczyna
ul. Kazimierza Wielkiego 5

tel. 32 2103620

III LO

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.