pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 4 października 2017
  • wyświetleń: 669

[ZDJĘCIA] Kocham cię jak Irlandię - uczniowie PZS 2 na stażu w Irlandii

Kończy się właśnie ostatni tydzień praktyk grupy dziewięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, którzy na początku września wyjechali do Irlandii na czterotygodniową praktykę, by tam kształcić się w zawodzie technik elektryk i technik mechatronik.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 na stażu w Irlandii - 09.2017 · fot.


Praktyki zawodowe to dla uczniów technikum szczególny punkt w szkolnym programie. Oprócz obowiązkowej teorii swój przyszły zawód najlepiej poznać poprzez pracę w wyuczanej specjalizacji. Powiatowy Zespół Szkół nr 2 to placówka, która dzięki programom unijnym organizuje praktyki w takich krajach jak Włochy, Czechy, Niemcy, Hiszpania, czy Portugalia.

Tym razem, w ramach projektu "Aktywni zdobywają doświadczenie" po raz pierwszy szkoła nawiązała współpracę z irlandzką firmą pośredniczącą Your International Training FBD House organizującą i koordynującą międzynarodowe szkolenia.

Po przylocie do Irlandii uczniowie zostali zakwaterowani w domach irlandzkich rodzin goszczących, gdzie przyjęto ich bardzo serdecznie. Firmy, w których młodzież odbywa staż znajdują się w Cork i w Mallow. Zanim jednak chłopcy zaczęli pracę, musieli odbyć szkolenie Safe-Pass dotyczące zasad i higieny pracy. Kurs zakończył się egzaminem, który wszyscy zaliczyli i otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte kompetencje.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 na stażu w Irlandii - 09.2017 · fot.


Na stażu zagranicznym weekend to czas na odpoczynek i przede wszystkim na zwiedzanie. Pszczyńscy uczniowie zobaczyli Charles Fort - wspaniale zachowaną fortyfikacje znajdujący się w Kinsale, piękno natury w Old Head Cliffs oraz Garettesbeach, gdzie zażyli orzeźwiającej kąpieli.

W ciągu tygodnia, pod okiem szefów, praktykanci wdrażali się w swoje nowe obowiązki. Zadaniem szkoły wysyłającej młodzież zagranicę jest kontrola i sprawdzenie warunków, w jakich żyją i pracują. Nauczyciele z Pszczyny oddelegowani do Irlandii wrócili zadowoleni i nie mieli żadnych zastrzeżeń do przebiegu praktyk.

Najważniejszym obowiązkiem partnerów zagranicznych jest zapewnienie praktykantom stanowisk pracy, dzięki którym nabędą nowe kompetencje, poznają nowy rynek pracy i po prostu rozwiną swoje zainteresowania w obszarze kształconego zawodu.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 na stażu w Irlandii - 09.2017 · fot.


To dzięki projektom unijnym młodzież może podróżować zagranicę, zdobywać nowe umiejętności oraz zwiedzać kraj. Nasi uczniowie odwiedzili Fota Wildlife Park, widzieli klify Ardmore, które ich wszystkich zachwyciły. Zwiedzili również przepiękna katedrę w Cobh oraz muzeum Titanica. Mogli poczuć się trochę jak więźniowie XIX wieku spędzając czas w Cork City Gaol, w którym więzienie przekształcono na muzeum.

Relacje uczniów można śledzić poprzez stronę na Facebooku.

Powiatowy Zespół Szkół realizuje obecnie projekt "Aktywni zdobywają doświadczenie" finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, PO WER, którego całkowity budżet wynosi ponad 846 tys. zł.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 na stażu w Irlandii - 09.2017 · fot.


Marlena Kolon

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.