pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 6 listopada 2017
  • wyświetleń: 620

[ZDJĘCIA] Relacja uczniów PZS 2 ze stażu w Portugalii

Uczniowie PZS nr 2 z kierunków technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej, to już kolejna grupa, która w ramach projektu "Aktywni zdobywają doświadczenie" na cztery tygodnie opuściła szkolne mury, by spróbować swoich sił i zagranicą zawalczyć o wzrost kompetencji w wyuczanym zawodzie.

Relacja uczniów PZS 2 ze stażu w Portugalii - 10.2017 · fot.


15 października, godzina 2.00. Spakowane walizki, bilety lotnicze i kieszonkowe od babci i dziadka. Złoty bus czeka w ciemnościach przed szkolnym internatem. Pożegnania z najbliższymi, uściski, ciepłe słowa, kilka łez, w sercach obawa, czy wszystko będzie dobrze? Wsiadamy. Zaczynamy czterotygodniową przygodę w dalekiej Portugalii.

- Dla kilku z nas, był to pierwszy lot w życiu. Nieco zaspani, ale pełni entuzjazmu przeszliśmy pomyślnie odprawę na lotnisku w Balicach. Trzynaście wypchanych walizek zostało nadanych, a my przełykając ślinkę, zapięliśmy pasy ... i polecieliśmy...

Relacja uczniów PZS 2 ze stażu w Portugalii - 10.2017 · fot.


Cała grupa zakwaterowana jest w hostelu w Póvoa de Varzim, przepięknym mieście w północnej Portugalii, usytuowanym nad Oceanem Atlantyckim. Dziewczyny z kierunku technik obsługi turystycznej pracują w trzech dwuosobowych grupach: w Muzeum Municipal de Povoa de Varzim, w informacji turystycznej Posto de Turismo de Povoa de Varzim oraz w centrum szkoleniowo - eventowym Vilanet - Organizacao de Eventos.

- Zadania, które otrzymywałyśmy wymagały od nas dużego zaangażowania. Po dwóch tygodniach praktyk z satysfakcją możemy powiedzieć, że konserwacja eksponatów w muzeum nie jest nam obca. Każdy event da się zorganizować perfekcyjnie, a zbłąkanym turystom bez problemu wskażemy drogę do celu.

Technicy hotelarstwa pracują w trzech różnych hotelach. Obiekty, w których zostali zatrudnieni szczycą się wysokim standardem usług hotelarskich. - Mimo, iż jesteśmy "po sezonie" jest co tu robić. Głównymi zadaniami praktykantów jest pomoc w obsłudze pokojów, recepcji, SPA oraz restauracji hotelowej. Znajomość języka angielskiego jest w tej pracy niezbędna.

Relacja uczniów PZS 2 ze stażu w Portugalii - 10.2017 · fot.


Przed wylotem na staż przeszliśmy szkolenie kulturowe oraz poznaliśmy podstawy języka portugalskiego. Na miejscu również przeszliśmy kurs tego języka, by jeszcze lepiej móc porozumiewać się w pracy. Coraz więcej rozumiemy! Może wymowa i akcent jest niekiedy powodem uśmiechu niejednego Portugalczyka, ale jesteśmy tutaj nie tylko po to, by pracować, ale też po to, by uczyć się dystansu do siebie.

- Miesięczne zagraniczne praktyki zawodowe, to wachlarz możliwości dla uczniów technikum. Jesteśmy młodzi, poznajemy kulturę innego kraju, doskonalimy swoje umiejętności. Odkrywamy kim jesteśmy, jak zachowujemy się w sytuacji stresowej, poznajemy siebie samych. Określamy się, kim chcemy zostać w przyszłości.

Dziękujemy za możliwość odbycia praktyk w tak pięknym miejscu. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony na Facebooku.


Praktykanci z PZS2

Relacja uczniów PZS 2 ze stażu w Portugalii - 10.2017 · fot.


Staż realizowany był z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Program skierowany jest do uczniów szkół zawodowych. Obecnie w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie realizowany jest projekt "Aktywni zdobywają doświadczenie". Jest on w pełni finansowy przez Europejski Fundusz Społeczny w kwocie 846.543,96 tys. zł

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.