pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 26 marca 2018
  • wyświetleń: 1403

[ZDJĘCIA] Policjanci na spotkaniu profilaktycznym w SP nr 2

W Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie po raz szesnasty odbyły się spotkania z profilaktyką. Już tradycyjnie, wśród oceniających starania młodzieży byli policjanci z pszczyńskiej komendy. W tym roku poświęcono je problematyce smogu, zdrowia i wykroczeń popełnianych przeciwko środowisku. Projekty plakatów i urządzeń oczyszczających powietrze, scenariusze prezentacji oraz zaprezentowane przez uczniów "recepty na zdrowie" mogły wydawać się nieco surrealistyczne, lecz po krótkiej analizie okazywały się szarą i niebezpieczną rzeczywistością obecnych i przyszłych czasów.

Policjanci na spotkaniu profilaktycznym w SP nr 2 w Pszczynie - 03.2018 · fot.


Torebki z tlenem i plecak z wytwarzającą go roślinką stanowiły część propozycji przygotowanych przez uczniów biorących udział w tegorocznych pszczyńskich rywalizacjach profilaktycznych. Spotkania miały formę konkursu i zabawy. W tym roku wszyscy uczniowie wykazali się pomysłowością i trafnością w doborze tematu przedstawionych prac, a także w sposobie ich plastycznego ujęcia. Zaprezentowane dzieła obrazowały przyszłość kolejnych pokoleń, czyli pesymistyczną wizję tego, co czeka ludzkość w przypadku całkowitej degradacji środowiska. Jako konsekwencję tego problemu młodzież wskazała potrzebę rychłego zastosowania przez wszystkich mieszkańców planety urządzeń służących do oczyszczania powietrza.

Pomimo tak młodego wieku, uczniowie demonstrujący jury prototypy takich urządzeń, chcieli również podkreślić absurd tego, w jakim kierunku zmierza ludzkość. Oceniający prace policyjny profilaktyk i dzielnicowy mieli więc bardzo trudne zadanie. Każda z prac była bowiem bardzo przemyślana, cechowała ją samodzielność wykonania, wysoka jakość opracowania plastyczno- graficznego, a także niezwykle trafny komentarz z mottem życiowym i morałem płynącym z prezentacji.

Podsumowując zaprezentowane dzieła, policjanci zaznaczyli, że tak naprawdę wszyscy są współtwórcami problemu smogu i tylko wspólne dążenie do jego ograniczenia może ustrzec wszystkich przed czarną wizją chodzenia w maskach tlenowych po ulicach, czy też montowania w domach urządzeń oczyszczających powietrze. Tu, policjanci podkreślili, jak istotna jest zatem segregacja śmieci, zakaz wyrzucania ich do lasu czy też do przydrożnych rowów, a także wspólne dbanie o środowisko i kontrola tego, co spalane jest w piecach.

Przy tej okazji, mundurowi wymienili najczęściej popełniane przez mieszkańców wykroczenia przeciwko środowisku. Zwrócili uwagę na coraz istotniejszy problem smogu w mieście i związane z tym konsekwencje prawne oraz zdrowotne.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie

43-200 Pszczyna
ul. Katowicka 47

tel. 032 2103930

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.