Nieruchomoci Pszczyna Nieruchomoci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 2 października 2018
  • wyświetleń: 560

Wycieczka rowerowa klasy VIII Szkoły Podstawowej we Frydku

21 września wraz z nauczycielkami: Ewą Madeją i Katarzyną Jagielską-Dziubek udaliśmy się na wycieczkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Korzystając z pięknej pogody pojechaliśmy tam na rowerach. Naszym celem było obejrzenie wystawy pt. "Klisze pamięci" Mariana Kołodzieja.

Wycieczka rowerowa klasy VIII Szkoły Podstawowej we Frydku
Wycieczka rowerowa klasy VIII Szkoły Podstawowej we Frydku · fot.


Marian Kołodziej był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Trafił tam jako młody człowiek w jednym z pierwszych transportów. Po wojnie przez pięćdziesiąt lat nie chciał wracać do potwornych wspomnień. Jednak choroba - wylew i towarzyszący mu paraliż zmienił to nastawienie. W ramach rehabilitacji zaczął tworzyć ołówkiem obrazy zapamiętane z obozu. Rysowanie klisz było dla Kołodzieja - jak sam określił - pewną formą autoterapii. Jego obrazy opowiadają o codziennym życiu więźniów w Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i tworzą niezwykle przejmujące świadectwo tego potwornego czasu.

Wycieczka rowerowa klasy VIII Szkoły Podstawowej we Frydku
Wycieczka rowerowa klasy VIII Szkoły Podstawowej we Frydku · fot.


Po wyjściu z muzeum udaliśmy do kościoła, gdzie wysłuchaliśmy historii o obrazie Matki Bożej Niepokalanej oraz o Figurce Matki Bożej zza Drutów. Następnie udaliśmy się do ogrodu, który znajduje się obok kościoła. Naszym przewodnikiem był franciszkanin - ojciec Arkadiusz, którego od razu polubiliśmy.

Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o Muzeum Auschwitz-Birkenau, które bardzo nas zainteresowały i zmusiły do refleksji.

43-227 Frydek
ul. Miodowa 17

tel. 032 2116229

Kinga Sosna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA