Nieruchomoci Pszczyna Nieruchomoci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 20 listopada 2018
  • wyświetleń: 663

ZSP Miedźna: Jubileuszowy Rrok 2018 - Rok Niepodległej

W trwającym roku 100-lecia odzyskania niepodległości pan prezydent Andrzej Duda wybrał do Narodowego Czytania powieść "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Przykładem lat poprzednich w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej zorganizowane zostało spotkanie czytelnicze, czyli Szkolne Czytanie Żeromskiego. Spotkanie miało nie tylko charakter promocji czytelnictwa, ale było też formą uczczenia jubileuszu.

ZSP Miedźna: Jubileuszowy Rrok 2018 - Rok Niepodległej - 14.11.2018 · fot.


14 listopada w sali gimnastycznej zebrała się społeczność szkolna: zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Po krótkiej analizie biogramu autora oraz genezie powstania utworu odczytane zostały fragmenty powieści. Wybrane akapity wybitnej prozy odczytali uczniowie klasy VI oraz goście: pani Katarzyna Wituś - kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach, pani Bożena Piekorz - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pani dyrektor ZSP w Miedźnej -Zofia Kempka i wicedyrektor pani- Anna Burzacka, pani Stanisława Nycz. Ponadto obejrzeliśmy inscenizację śledztwa w sprawie samobójczej śmierci Karusi- nieszczęśliwie zakochanej w Cezarym Baryce oraz wizytację inspektora z lektury "Syzyfowe prace", w wykonaniu uczniów gimnazjum, przygotowanych przez panią Justynę Madejską.

Uczestnicy spotkania otrzymali biało- czerwone kotyliony oraz pamiątkowe okolicznościowe kartki z pieczęcią pana prezydenta - Narodowe Czytanie. Goście spotkania zostali przywitani i zaproszeni do wspólnego czytania przez podobizny "Cezarego Baryki i Laury". Atmosferę ówczesnych czasów mogliśmy poznać także poprzez ekspozycję mundurów wojskowych z przełomów XIX i XX wieku.

Uczestnikom spotkania została zaprezentowana wystawa pt.Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczpospolitej , która przedstawia przywódcę ludności polskiej, działacza politycznego, parlamentarzystę. Wojciech Korfanty został przedstawiony w kilku odsłonach: Dzieciństwo i młodość; Poseł do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu; Między Poznaniem a Warszawą; Komisarz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; Dyktator III Powstania Śląskiego; W Rządzie RP - kandydat na stanowisko premiera, wicepremier rządu; Przywódca Chrześcijańskiej Demokracji; W Sejmie Śląskim; Redaktor "Polonii"; Konflikt z sanacją; Proces brzeski; Emigracja; Życie prywatne; Śmierć i pogrzeb; Pamięć. Poznaliśmy wielkiego patriotę, który mimo kontrowersyjnej postawy wobec Rządu II RP w opinii większości Ślązaków jest do dziś Najwybitniejszym Ślązakiem XX wieku.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach i była prezentowana uczniom, zaproszonym gościom oraz wszystkim chętnym w okresie od 05. 11 do 15. 11. 2018 r., w budynku naszej szkoły.

Spotkanie stało się okazją do bliskiego spotkania z literaturą, odskocznią od codzienności i zachętą do kontaktu z książką. Słuchacze, zainspirowani spotkaniem, zgodnie twierdzili, że zamierzają powrócić do lat szkolnych i ponownie odczytać wspomniane lektury. Opinię na jego temat wyraziła także pani dr Danuta Kocurek, która z przekonaniem podkreśliła, że Narodowe Czytanie Żeromskiego w Zespole Szkolno -Przedszkolnym miało charakter wydarzenia naukowego. Wydarzenie to poprowadziły i przygotowały panie Stanisława Nycz i Joanna Gorecka.

Stanisława Nycz, Joanna Gorecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA