Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 6 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 2804

Święto Frankofonii w Kryrach

20 marca to dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Frankofonii, czyli święto języka francuskiego, które ma na celu nie tylko promowanie języka francuskiego, ale i różnorodności kulturowej oraz demokracji i praw człowieka. Symbolem Frankofonii jest koło zazębiających się pierścieni w pięciu kolorach, które symbolizują obecność języka francuskiego na pięciu kontynentach, a jednocześnie wywołują skojarzenia współpracy, połączenia sił i dynamiki.

ŚWIĘTO FRANKOFONII W GIMNAZJUM PUBLICZNYM W KRYRACH


26 marca miłośnicy języka francuskiego spotkali się w Gimnazjum Publicznym w Kryrach na obchodach IX Powiatowej Frankofonii. W uroczystości wzięli udział uczniowie pięciu szkół uczestniczących w projekcie "Klasy frankofońskie na Śląsku" oraz duże grono szacownych gości jak np. pan Xavier Wason- Attaché do spraw współpracy edukacyjnej Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego czy pan Minister Martin Michelet z Ambasady Szwajcarii . Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Starosta Powiatu Pszczyńskiego - pan Paweł Sadza, Wójt Gminy Suszec - pan Marian Pawlas, Delegat Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie - pan Franck Pezza, Dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Polską Wallonie - Bruxelles International - pani Solenne Visart, radca delegata Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie - pani Sylwia Wandziuk-Obłuska.

Kryrskie gimnazjum przybrało na ten dzień kolory Frankofonii, a uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli gimnazjum, postanowili uczcić go tańcem i piosenką. Uzdolnione uczennice zaprezentowały hymn Frankofonii, do którego krótki układ taneczny zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego pięknie wyglądające w strojach różnych kultur. Następnie gimnazjalistki odtańczyły popularną "belgijkę". Stałym punktem Frankofonii jest quiz z wiedzy o krajach frankofońskich. W nim najlepsze okazało się III LO z Pszczyny. Obchodom towarzyszyły różnorodne konkursy plastyczne, m.in. "Vive le fromage" - plakat promujący sery. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz strojów w konkursie SUPER-HEROS oraz konkurs na najciekawszą jadalną wieżę Eiffla. Uczniowskie pomysły przeszły najśmielsze oczekiwania.

Dziękując gościom za przyjęcie zaproszenia, wyrażamy nadzieję, że spotkanie to stało się dla sympatyków kultury francuskiej okazją do bliższego poznania, wymiany myśli, doświadczeń w atmosferze otwartości, która towarzyszy każdej Frankofonii.

43-265 Kryry
ul. Nierad 86

tel. 032 2122323

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA