Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 12 marca 2018
  • wyświetleń: 886

Święto patrona w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach

We wtorek, 6 marca po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach uczczono pamięć o Patronie - Januszu Korczaku. Jego życie, postawa oraz sposób traktowania dzieci wywarł wpływ na wielu ludzi, zwłaszcza pedagogów. Rady, jakich udzielał Korczak w swoich książkach, są wciąż aktualne i pomocne rodzicom mającym wątpliwości dotyczące wychowania dziecka.

Święto patrona w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach - 06.03.2018 · fot.


Uroczysta akademia została podzielona na dwie części - oficjalną oraz artystyczną. Najpierw przypomniana została biografia Patrona oraz losy dzieci z założonego przez Korczaka Domu Sierot. Wspomnienia o Starym Doktorze przeplatały się z piosenkami dotyczącymi Korczaka oraz Warszawy w czasach okupacji hitlerowskiej. Tłem do słowno - muzycznej opowieści stały się zdjęcia z tamtego okresu oraz fragmenty filmu "Korczak".

Część artystyczna oparta została na motywach z książki "Król Maciuś Pierwszy", a szczególnie na wątku dotyczącym praw dziecka. Była to barwna, pełna muzyki i tańca opowieść o tym, że każde dziecko, nawet najmniejsze, też jest człowiekiem i ma swoje prawa. Król Maciuś podejmuje decyzję o spisaniu kodeksu, z którym muszą się zapoznać także ludzie dorośli. Dzięki temu wszystkie dzieciaki na całym świecie będą miały zagwarantowane takie same przywileje, jak osoby pełnoletnie. Zwieńczeniem całej historii była piosenka "Kolorowe dzieci" z repertuaru Majki Jeżowskiej, której refren brzmi:

Przecież wszędzie każda mama
Każdy tata chce tak samo
Żeby dziś na całym świecie
Mogły żyć szczęśliwe dzieci.


W świętowaniu towarzyszyły delegacje z innych szkół korczakowskich czyli takich, których patronem jest Janusz Korczak. Szkołę odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Suszca, Góry, Czeladzi oraz Pszczyny. Po zakończeniu akademii Goście oraz reprezentanci szkoły wzięli udział w konkursach integracyjnych dotyczących postaci Patrona.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA