Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 14 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1457

[ZDJĘCIA] Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej w Pawłowicach

Uczniowie pawłowickich szkół, harcerze, nauczyciele, policjanci, przedstawiciele samorządu i sołtysi uczcili pamięć policjantów zamordowanych w 1940 roku.

Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej w Pawłowicach - 13.04.2018 · fot.


Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, historyk Jan Figura przypomniał genezę i przebieg tragicznych wydarzeń sprzed lat określanych zbrodnią katyńską, których uczestnikami byli również policjanci z pawłowickiego posterunku: komendant Teofil Szczęsny, Wojciech Kuta, Franciszek Pierchała, Ignacy Walkowiak i Stanisław Jaskólski. Byli internowali w obozie w Ostaszkowie, zamordowani w Kalininie pomiędzy 5 kwietnia a 5 maja 1940 roku i pochowani w Miednoje.

Na budynku komisariatu znajduje się tablica, którą w 1995 roku ku pamięci ofiar ufundowało społeczeństwo Pawłowic. Kwiaty i znicze pod tablicą złożył wójt Franciszek Dziendziel z radnym Andrzejem Tyszką i dyrektorką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Zofią Musiał oraz policjanci z Komendantem Powiatowym Policji w Pszczynie Piotrem Sidziną i zastępcą komendanta Pawłowic Grzegorzem Zbijowskim.

Wiązanki kwiatów złożyli również uczniowie z klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA