Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 21 listopada 2018
  • wyświetleń: 4121

Mundurowi o smogu i związanych z tym konsekwencjach

Bezpieczeństwo na drogach, w szkole, w domu i podczas letniego lub zimowego wypoczynku to najczęstsze tematy policyjnych pogadanek. Ostatnio jednak, coraz częściej pojawia się problem smogu. Pszczyńscy mundurowi wiedzą, że nie tylko kary, ale również edukacja właścicieli pieców oraz ich dzieci są w stanie przywrócić przejrzystość powietrza w regionie i tym samym wpłynąć na komfort życia mieszkańców powiatu. Dlatego też, regularnie organizują spotkania, żeby przybliżyć użytkownikom przydomowych kotłowni smogowy problem.

Mundurowi o smogu i związanych z tym konsekwencjach - 11.2018 · fot.


Tym razem policjanci i strażnicy miejscy odwiedzili najmłodszych mieszkańców Łąki. Mówili o konsekwencjach prawnych związanych z paleniem w piecach niedozwolonych substancji, a w szczególności o problemach zdrowotnych wynikających z samego smogu. Wyjaśnili pojęcie tego zjawiska oraz przybliżyli okoliczności, w jakich ono powstaje. Przy tej okazji, strażniczka miejska zademonstrowała grupie prawie 300 szkolaków najczęściej spalane w przydomowych kotłowniach śmieci. Policjant natomiast skomentował prezentację od strony prawnej wymieniając grożące za tego typu niedozwolone praktyki konsekwencje.

Kary, stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały antysmogowej, zostały określone w art. 334 Prawa ochrony środowiska. Dotyczą one wysokości możliwych grzywien i wskazują osoby, które mogą narazić się na związaną z tym odpowiedzialność. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna może bowiem wynieść od 20 zł aż do 5 tys. zł. W postępowaniu mandatowym można jednak nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł. Organem uprawnionym do nakładania mandatów na podstawie art. 334 Prawa ochrony środowiska na gruncie aktualnego stanu prawnego jest Policja oraz Inspektor Ochrony Środowiska.

Należy jeszcze pamiętać o wymienionym w Kodeksie Karnym art. 225. Dotyczy on m.in. odpowiedzialności za zakłócanie kontroli przeprowadzanej w zakresie ochrony środowiska. W tym przypadku, każdy, "kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA