Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 28 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1780

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rudołtowicach

Jak co roku, tuż przed zimowa przerwą świąteczną, w szkolnych murach 19 grudnia spotykali się nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, aby obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów.

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rudołtowicach - 19.12.2018 · fot.


Tegoroczny spektakl zaprezentowały klasy IV-VIII. Scenariusz nawiązujący do motywów "Małego Księcia" Antoine’a de Saint Exupery’ego przygotowały panie D. Górniok i J. Niesyto, a dekoracje - S. Kościelny i K. Żemła. O oprawę muzyczną zadbała jak zwykle p. J. Niesyto i szkolny zespół wokalny złożony z dziewcząt klas V-VII.

Na początku widzowie obejrzeli spotkanie upadłych aniołów, zagranych przez uczniów klasy VIII, które naradzały się, w jaki sposób odebrać ludziom miłość. Doszły do wniosku, że ludzie bez czasu dla innych, zajęci tylko sobą, zapomną o miłości. Wysłali więc na Ziemię swych posłańców, aby skutecznie zagłuszyli wszystkich na drugiego człowieka.

Tymczasem na naszą planetę przybył Mały Książę. Był zaciekawiony tym, w jaki sposób ludzie odwdzięczają się Bogu za Jego miłosierdzie. Mieszkanka Ziemi pokazała mu więc przedstawicieli mieszkańców naszej planety: dzieci, młodzież , dorosłych. Każda grupa niestety nie zauważała obecności Jezusa w ich życiu, zajęta zabawą, rozrywkami w sieci, karierą i korzystaniem z uciech życia. Scenki z życia Ziemian zaprezentowali uczniowie z klas IV-VI.

Najmłodsi, zajęci zabawą i grami elektronicznymi, nie zauważyli staruszki, odtrącali niechcianego kolegę. Młodzież z kolei pochłonięta była wirtualną rzeczywistością. Dorośli w pogoni za pieniędzmi, nie mieli czasu dla najbliższych. Mały Książę z rozżaleniem stwierdził, że ludzie nie widzą tego, co najważniejsze - "dobrze widzi się tylko sercem" i że nie są w stanie stworzyć prawdziwych więzów.
W trakcie przedstawienia, przenieśliśmy się też w czasy, gdy na świat w Betlejem przyszedł Jezus. W pełnym przepychu pałacu Herod, w czasie rozmowy ze śmiercią, dowiedział się o Jego narodzinach i aby uchronić własną głowę, za namową diabłów, podpisał cyrograf, aby Go zgładzić. W międzyczasie do stajenki, gdzie nad Jezusem czuwali Józef i Maryja, z pokłonem udali się pasterze i Trzej Królowie. Scenkę tę zagrali uczniowie klasy V i VII.

Wzruszającym momentem przedstawienia była pieśń "Mario, czy Ty wiesz" w wykonaniu solistek szkolnego chórku, z gościnnym akompaniamentem perkusji p. Kamila Paszka. W tle zebrani zobaczyli film ze scenami z życia Jezusa przygotowany przez p. P. Sontaga. Zobaczyli go także mieszkańcy Ziemi, których wcześniej obserwował Mały Książę. Poruszeni widokiem postanowili wybrać się do stajenki i pokłonić się Panu.

W finale wszyscy zgromadzeni wokół Dzieciątka Bożego zaśpiewali piosenkę "Święty czas", a klasa IV i V wykonały akompaniament na dzwonkach.

Wzruszające i pełne emocji przedstawienie zachwyciło zebranych. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili młodych aktorów i muzyków, a także głównego reżysera widowiska - panią Joannę Niesyto. Szczególną uwagę zwróciły role siódmoklasistów: Heroda i Śmierci - pierwsza w świetnej interpretacji Artura Bednarczyka, a druga Pawła Łuki. Małego Księcia zagrała Kinga Sandecka, a Ziemiankę Iga Pala. Podziękowania i gratulacje wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi zaangażowanym w to przedsięwzięcie złożyła pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk. Przekazała także świąteczne życzenia wszystkim zebranym w sali gimnastycznej.

Warto wspomnieć także o tych, którzy na scenie nie pojawili się, ale ich rola była nie mniej ważna - o uczniach z obsługi technicznej - Mariuszu Sojce, Bartku Kontnym, Wiktorze Maroszku, Arturze Hadasiu, Arturze Wybrańczyku i Igorze Wąsie. To oni czuwali nad oświetleniem, dekoracjami, muzyką oraz slajdami będącymi częścią dekoracji i spisali się w tej roli profesjonalnie.

Tradycyjnie rodzice i goście mogli także wziąć udział w kiermaszu ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów na zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. B. Ananicz oraz na warsztatach przeprowadzonych przez p. J. Skrzypczyk i S. Kościelny. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników szkoły z udziałem zaproszonych gości.

Opracowała S. Kościelny

43-229 Rudołtowice
ul. Anieli Krzywoń 5

tel. (32) 211-21-00
fax (32) 211-21-00

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA