Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 11 lutego 2019
  • wyświetleń: 2298

VI Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej

W piątek 8 lutego w naszym mieście odbyła się już VI edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Uroczystość ta miała miejsce w Pszczyńskim Centrum Kultury. W trakcie Festiwalu najważniejszy był śpiew, język francuski i dobra zabawa.

Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej
VI Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej · fot.


VI Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 oraz III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Belgii - Przedstawicielstwo Walonii - Brukseli w Polsce oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Jak co roku, pani Alina Jaworska i pani Elżbieta Matula, nauczycielki języka francuskiego postarały się, aby celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 17 wokalistów i 1 zespół, 22 uczniów Klas Frankofońskich naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Pszczyny, Piasku, Czarkowa, Mysłowic, Wodzisławia Śląskiego, Czerwionki-Leszczyn i Oświęcimia.

VI Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej otwarty został przez Zastępcę Burmistrza, panią Barbarę Sopot-Zembok, a swoją obecnością zaszczycili go: pan Andrzej Mróz - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, pani Krystyna Świerkot-Żmij - Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz dyrektorzy szkół biorących udział w festiwalu.

Gośćmi Festiwalu oraz członkami jury byli: - pani Maartje van Griensven - gość z Holandii, nauczyciela języka francuskiego w Liceum Jacob-Roelands w Boxtel; - pani Barbara Bielaczyc - sopranistka, solistka i kameralistka; absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach; - pani doktor Ewa Figas - wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej - pan Michał Czernek - dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury, członek zespołu Avocado, finalista pierwszej edycji programy "X Factor";

Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej
VI Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej · fot.


W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęła uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Oświęcimiu - Weronika Boińska; II miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach - Karolina Gabryś; III miejsce zajęła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie - Patrycja Sołtys;

Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz szósty. Język francuski na stałe już zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie naszego miasta coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu.

Gratulujemy uczniom odwagi, pomysłowości, talentu i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy VI Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej pragną raz jeszcze złożyć serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i gościom za przybycie i udział. Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom, pracownikom Pszczyńskiego Centrum Kultury za pomoc oraz Urzędowi Miejskiemu za ogromne zaangażowanie i wsparcie.

SP 1 Pszczyna III LO Pszczyna

źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA