Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 13 marca 2019
  • wyświetleń: 583

Kolejne spotkanie z młodzieżą z Dahlmannschule w Pszczynie za nami

W dniach 4-9 marca 12-osobowa grupa młodzieży z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie podejmowała 11-osobową grupę młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionej szkoły w Bad Segeberg.

Kolejne spotkanie z młodzieżą z Dahlmannschule w Pszczynie za nami
Kolejne spotkanie z młodzieżą z Dahlmannschule w Pszczynie za nami


Po 4 latach spotkań nietypowych - 3 dni w różnych miastach Polski (Wrocław, Poznań, Warszawa) i 3 dniach w Berlinie - wrócono do tradycyjnej formy wymiany. Uczniowie gościli w swoich domach partnerów niemieckich przez 3 dni, a kolejne 3 spędzili w rozjazdach: Oświęcim ze zwiedzaniem muzeum obozu Auschwitz-Birkenau, Kraków wraz z Wieliczką.

W programie przewidziano gry zapoznawcze, zwiedzanie Pszczyny w formie zadań do wykonania w grupach mieszanych, spacer po Katowicach z porównaniem zdjęć, pocztówek historycznych z widokiem obecnym, wizytę w Muzeum Śląskim, Kraków ze swoimi najważniejszymi zabytkami w centrum i dzielnicą Kazimierz.

Oprócz części turystycznej grupa pracowała nad tematyką drugiej wojny światowej, przyczyn jej wybuchu, szerzeniem się terroru i szukała odpowiedzi na pytanie: Co każdy z nas może zrobić, żeby zapobiegać dyskryminacji drugiego człowieka. Te części spotkania prowadziła w naszej szkole doktor Ewa Ryguła, a po zwiedzaniu KZ-Auschwitz Elżbieta Pasternak - edukator z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Młodzież miała okazję artystycznego podsumowania swoich wrażeń, odczuć, przeżyć w formie plakatów, nad którymi pracowali w grupach mieszanych ostatniego popołudnia.

Współpraca pomiędzy szkołami trwa od 2010 roku i jest kontynuacją wymiany polsko-niemieckiej ze szkołą z Kaltenkirchen (od 2000 roku), a tym samym jest najstarszą wymianą w Chrobrym.

Co roku projekt wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Każda z wymian jest dotowana środkami finansowymi przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM),. W tym miejscu pozwolimy sobie na pochwalenie się sumaryczną kwotą dofinansowania do wszystkich wymian na przestrzeni lat - zebrała się już kwota: 174 tysiące złotych. Chcielibyśmy się pochwalić liczbą uczestników z Polski: 344, z Niemiec: 325, ilością przeprowadzonych spotkań: 31. Bardzo cieszy nas możliwość kontynuowania spotkań młodzieży i przyglądania się przemianom, jakie zachodzą po nich. Uczestnicy stają się bardziej otwarci, świadomi, chętniej podejmują wyzwania, są bardziej zmotywowani do intensywniejszej nauki języków obcych - a o to przecież nam chodzi.

Pora na głos uczestnika: Wymiana uczniowska z naszymi rówieśnikami z Niemiec bardzo mi się podobała. Był to pierwszy taki projekt, w którym brałem udział i z pewnością poleciłbym go każdemu. Poznałem wielu nowych ludzi z którymi nadal mam kontakt w mediach społecznościowych. Dzięki tej wymianie podszkoliłem również moje umiejętności z języka niemieckiego, a przede wszystkim nabyłem swobodę w porozumiewaniu się i bardzo cieszę się z tego powodu. Chciałbym częściej angażować się w tego typu projekty, bo z pewnością warto, o czym się przekonałem w ubiegłym tygodniu. Franek

LO Chrobry

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA