Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 5 grudnia 2019
  • wyświetleń: 512

Wymiana uczniów szkoły w Suszcu z kolegami z Nortorf

W dniach od 25 września do 1 października 2019 odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf.

SP Suszec, Nortoft
Wymiana uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf. · fot.


Wymianę młodzieży zorganizowały p. Alicja Pastuszka-Koczar i p. Aleksandra Kuzia-Gottwald, a ze strony niemieckiej opiekę nad uczniami sprawowały p. Alla Pufahl oraz p. Elke Briesemeister. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

W czasie wymiany uczestnicy realizowali program na terenie Suszca, zwiedzili Pszczynę, Wieliczkę, Kraków i Bielsko. Wyjechali też koleją gondolową na Szyndzielnię, skąd przeszli do schroniska na Klimczoku. W szkole wspólnie uczestniczyli w warsztatach tanecznych oraz lekcjach, a także poznawali się w czasie zabaw integracyjnych i gier terenowych. Ważnym punktem wymiany były również warsztaty kulinarne i wieczór polsko- niemiecki. Na zakończenie odbyło się pożegnalne spotkanie z udziałem Rodziców, Dyrekcji szkoły oraz wójta Gminy Suszec p. Mariana Pawlasa. Suszeccy uczniowie razem z niemieckimi kolegami zaprezentowali poloneza, tańce śląskie i belgijkę.

SP Suszec, Nortoft
Wymiana uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf. · fot.


W dniach od 23 do 30 października  2019 r. w ramach wymiany polsko- niemieckiej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Suszcu gościli u poznanych wcześniej uczniów szkoły w Nortorf.

Oprócz zabaw integracyjnych i gier terenowych uczniowie odbyli również wycieczki do Lubeki i Hamburga. Dodatkową atrakcją był "dialog w ciszy". W czasie godzinnej wędrówki z przewodnikiem głucho-niemym, uczestnicy porozumiewali się tylko gestami, ruchem rąk i mimiką twarzy. Kolejnym  punktem programu była wizyta w  muzeum czekolady Chocoversum, gdzie można było  bezpośrednio doświadczyć procesu powstawania czekolady. Końcowym etapem zwiedzania były warsztaty tworzenia własnej tabliczki czekolady z ulubionymi składnikami oraz zakupy w sklepie.

SP Suszec, Nortoft
Wymiana uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf. · fot.


Suszeccy uczniowie zwiedzali także szkołę w Nortorf, gdzie uczestniczyli w lekcjach z niemieckimi partnerami oraz brali udział w warsztatach plastycznych. W czasie wymiany zorganizowany był także wyjazd nad Morze Północne do WattforumTonning, czyli centrum informacji o Parku Narodowym Szlezwig-Holsztein - Morza Wattowego, gdzie oprowadzani przez przewodnika uczniowie poznali wiele gatunków żyjących na terenie parku. Resztę dnia spędzili nad brzegiem morza w Sankt Peter Ording. Przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie wszystkim upłynął miło czas przy robieniu zdjęć oraz spacerowaniu po plaży. W przedostatnim dniu wymiany rodzice partnerów z Niemiec zorganizowali w restauracji wieczorek pożegnalny. W części oficjalnej rodzice podziękowali nauczycielom z Niemiec i Polski za zorganizowanie wymiany, zaangażowanie i poświęcony czas. Oprócz poczęstunku i wspaniałej zabawy uczniowie zaprezentowali również tańce, których nauczyli się w Polsce na wspólnych warsztatach, jak i te, które przygotowali specjalnie na ten wieczorek pożegnalny. Był również czas na wspólne oglądanie zdjęć i prezentacji multimedialnej z wymiany.

SP Suszec, Nortorf
Wymiana uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf. · fot.


Ostatniego dnia uczestnicy wymiany zaproszeni byli do ratusza, gdzie spotkali się m.in. z burmistrzem miasta Nortorf oraz reporterem gazety . W sali posiedzeń zorganizowany był poczęstunek, w czasie którego burmistrz rozmawiał z uczniami na temat wymiany. Uczniowie z Polski otrzymali również upominki.

SP Suszec, Nortorf
Wymiana uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf. · fot.


Dzięki temu projektowi zostały przełamane bariery językowe, stereotypy i uprzedzenia. Uczniowie stali się bardziej otwarci i nastawieni na współpracę.  Przeżyli  niezapomniane chwile tworząc wspomnienia na całe życie. Ta niepowtarzalna przygoda wiele wniosła w ich życie. Każdy młody człowiek powinien czegoś podobnego doświadczyć.

Alicja Pastuszka- Koczar- współorganizatorka wymiany polsko- niemieckiej

SP Suszec, Nortoft
fot.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA