Nieruchomo�ci Pszczyna Nieruchomo�ci Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 5 grudnia 2019
  • wyświetleń: 774

Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej

Wzorem lat poprzednich, w ZSP w Miedźnej w listopadowy wieczór, odbyło się spotkanie czytelnicze będące kontynuacją Narodowego Czytania, organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej
Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej · fot.


Tegoroczne Szkolne Czytanie skupiało się na odczytaniu ośmiu nowel najbardziej znanych pisarzy pozytywizmu. Uczniowie naszej placówki wraz z opiekunami, przygotowali prezentację wybranych fragmentów tych utworów, które są im bliskie, poznają je na lekcjach języka polskiego lub ich tematyka była przybliżana w trakcie zajęć historii.

Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej
Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej · fot.


Klasa siódma przygotowała krótki spektakl na motywach "Katarynki" Bolesława Prusa. Zaprezentowana miniatura, miała na celu uwrażliwienie odbiorców na los osób cierpiących i potrzebujących. Mimo tego, że utwór powstał w XIX w., niesie w sobie uniwersalność treści i łączy pokolenia. Uczniowie odczytali także wzruszającą nowelę M. Konopnickiej "Dym" oraz fragmenty "Sachema" H. Sienkiewicza. Najstarsi bohaterowie wieczoru, dziewczęta i chłopcy z klasy VIII, zmagali się z niezwykle trudnym językiem reymontowskiej "Orki". W meandry epoki pozytywizmu zebranych gości wprowadziła Stanisława Nycz, oprawę uroczystości: scenariusz oraz wystawę grafik i kostiumów z epoki przygotowała Joanna Gorecka.

Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej
Szkolne Narodowe Czytanie w ZSP w Miedźnej · fot.


Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe przypinki oraz zawieszki związane z obchodzony Rokiem Powstań Śląskich, mogli także opieczętować swe egzemplarze nowel lub zakładki pamiątkową pieczęcią z tegorocznym logo Narodowego Czytania. Owa pieczęć oraz egzemplarze utworów literackich, odczytywanych w Ogrodzie Saskim w czasie ogólnopolskiego Narodowego Czytania, są upominkiem, który nasza szkoła otrzymuje z Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja zgromadzonych osób, jak co roku gościliśmy p. dyrektor Zofię Kempkę, wicedyrektor p. Barbarę Galoch, radną powiatową p. Danutę Kocurek , wiceprzewodniczącego Rady Gminy p. Adama Wojtalę, p. Jolantę Klaję reprezentującą Radę Rodziców, emerytowanych pracowników szkoły oraz rodziców i uczniów, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.

S. Nycz, J. Górecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA